Головна » Золотиста картопляна нематода – Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens

Золотиста картопляна нематода – Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens

ЗОЛОТИСТА КАРТОПЛЯНА НЕМАТОДА – Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens.

05.02.2024

Золотиста картопляна нематода – Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens. – карантинний організм, обмежено поширений в Україні.

Вплив на якість та безпеку картоплі.

🌱Картопля – одна з культур, яка займає ведуче місце в споживанні. Для багатьох людей вона є основним джерелом вуглеводів, білків та вітамінів. Це поширена сільськогосподарська культура родини пасльонових, яку в народі називають «другим хлібом», одна з найважливіших продовольчих, технічних і кормових культур. Картопля – повсюдно поширена, та дає високі врожаї і забезпечує харчуванням більшу частину населення Землі. Картоплю культивують як на полях, так і на присадибних ділянках. У місцях беззмінного вирощування картоплі значної шкоди завдають нематоди. Серед шкідливих організмів, які вражають картоплю, особливо небезпечною є золотиста картопляна цистоутворююча нематода – Globodera rostochiensis, що викликає глободероз. Вона є потенційно небезпечною для пасльонових культур.

Може спричинити падіння врожаю на 20-90% залежно від кількості нематоди. Найчастіше зустрічається на перезволожених ґрунтах, особливо за відсутності сівозміни. Живе на коренях рослин родини пасльонових (на овочах: картоплі, томатах, перці та ін.).

При сильному зараженні рослини відстають у рості і розвитку, мають пригнічений вигляд, нижнє листя у них жовтіє та в’яне, коріння стає мичкуватим. Пошкоджені кущі зустрічаються поодиноко або осередками. При беззмінному вирощуванні картоплі вогнища збільшуються та зливаються. Бульби бувають дрібними, а за дуже сильного ступеня ураження не утворюються взагалі. Крім того погіршуються смакові властивості бульб, знижуючи вміст сухої речовини, крохмалю, білка та вітаміну С. При слабкому ураженні хвору рослину можна виявити лише при викопуванні та огляді коренів або бульб, на яких можна побачити білі, жовті або коричневі цисти. Личинки та яйця, що знаходяться в цистах, здатні зберігати життєздатність більше 10 років, навіть за відсутності рослини-господаря. Через що боротьба з цим шкідником дуже важка. Одна самка продукує від 45 до 1400 яєць . Зазвичай, золотиста нематода має одну генерацію за вегетацію, іноді за сприятливих умов – дві.

У ґрунті зимують цисти, які містять яйця та личинки, кількість яких може коливатись в значних межах. Розвиток першої личинкової стадії відбувається в яйці. Весною, за сприятливих погодних умов та під впливом стимулюючої дії кореневих виділень рослини – живителя, з яйця відроджується інвазійна личинка другого віку, яка виходить із цисти й заселяє корені рослин. Личинки живляться, ще двічі линяють та перетворюються на дорослих особин. Дозріваюча самка спочатку округлюється, а потім роздувається під тиском яєць, які утворюються всередині її тіла. Самки проривають епідерміс і з’являються назовні кореня, при цьому переднім кінцем вони залишаються прикріпленими до кореня. Червоподібні самці мігрують у ґрунт, запліднюють самок і гинуть.

В кінці вегетаційного сезону самка також відмирає, її оболонка темнішає і перетворюється на коричнево-буру цисту наповнену яйцями та личинками. Так утворюється циста, наповнена яйцями. Тривалість розвитку самців становить середньому 26-30 днів, самок – 46-61 день.

Оскільки золотиста картопляна нематода не здатна самостійно пересуватись на значні відстані, основним шляхом її розповсюдження є ґрунт із цистами, які обсипались із заражених рослин, а також бульби картоплі, коренеплоди, цибулини, укорінений садивний матеріал, декоративні и інші рослини із заражених полів. Цисти можуть механічно переноситися тарою, знаряддям, дощовими водами, вітром, тваринами й птахами.

Заходи боротьби із небезпечним шкідником :
✅ Обов’язкове дотримання на ділянці сівозміни з поверненням посадок картоплі;
✅ Повинна бути просторова – (1 км) – ізоляція насінницьких посадок картоплі від виробничих та присадибних ділянок;
✅ Важливим заходом є обов’язкова глибока осіння оранка ґрунту;
✅ Значно знижує кількість цист у ґрунті застосування органічних добрив. В удобреному, обробленому ґрунті загибель цист іде від патогенних для нематоди грибів;
✅ Інспектування посадок картоплі;
✅ Вивезення продукції рослинного походження із зони зараження проводиться за дотримання встановлених вимог (із господарств, які знаходяться під карантином, заборонено вивезення садивного матеріалу);

✅ Забороняється ввезення ураженого садивного матеріалу і ґрунту з заражених зон.

Фахівці лабораторії мають великий досвід по виявленню та ідентифікації карантинного організму золотистої картопляної нематоди – Globodera rostochiensis (Woll.) Behrens.

Джерело світлин: https://gd.eppo.int/taxon/HETDRO/photos
Прокрутити вгору