Головна » Виявлено карантинний організм – південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr)

Виявлено карантинний організм – південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr)

30.05.2019

23 травня 2019 року фахівцями ДУ “Черкаська обласна фітосанітарна лабораторія” при проведенні фітосанітарної експертизи свіжих томатів, відібраних інспектором в ПФК “Уманський” Черкаської області, які надійшли з Туреччини, було виявлено карантинний організм – південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr). Заражений вантаж вагою 22 тонн, повернуто до країни-експортера, надіслано нотифікацію про невідповідність вантажу фітосанітарним вимогам України.

Південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr.) – небезпечний шкідник, який входить до переліку регульованих шкідливих організмів, список А1 Карантинні організми відсутні в Україні.

Батьківщиною комахи є Центральна Америка. За останній час шкідник активно поширився, внаслідок чого, на даний момент масово зустрічається в Південній Америці, Європі та країнах Середземномор’я. Є об’єктом карантину в багатьох країнах.

Міль пошкоджує рослини з 33 ботанічних родин. Найбільшу шкідливість проявляє на томатах, вражаючи листовий апарат, стебла і плоди. Також, вражає масово картоплю, баклажани, перець, інші пасльонові.

Гусениці шкідника живляться на всіх частинах рослин і пошкоджують рослини на всіх стадіях росту. Вони утворюють великі міни на листках, вигризають довгі ходи в стеблах і пагонах, зелених і дозрілих плодах, спричинюючи значні втрати врожаю як у теплицях, так і у відкритому ґрунті. Комаха здатна за короткий термін знищити від 50 до 100% урожаю.

Вантажі свіжих томатів, баклажанів, перцю, а також садивний матеріал рослин-господарі імпортного походження вважаються основними шляхами проникнення південноамериканської томатної молі. За рік можливий розвиток 10-12 генерацій південноамериканської томатної молі. В залежності від природньо-кліматичних умов розвиток однієї генерації триває 29-38 днів.

Заходи боротьби: завезення імпортного посадкового матеріалу і плодів томатів із зон вільних від південноамериканської томатної молі; знищення бур’янів, міжрядні обробки, видалення з поля рослинних залишків після збирання врожаю, глибока зяблева оранка; застосування феромонних пасток; використання інсектицидів системної та контактної дії.

Прокрутити вгору