Головна » Стриги (Striga spp.)

Стриги (Striga spp.)

 

     Стриги (Striga spp.) – це однорічні або багаторічні рослини паразити (не мають листків) або напівпаразити (розвиваються листки), які, паразитують на кореневій системі рослин. Живуть ці паразитичні рослини за рахунок рослин-живителів і  розмножуються насінням, яке утворюється у великій кількості.

     Уражають багато рослин родини злакових, у тому числі пшеницю, овес, жито, сорго, просо, суданську траву, кукурудзу, рис, цукрову тростину та інші сільськогосподарські культури.

    Поширенні стриги у тропічних та субтропічних країнах Африки, Азії та Австралії, також стриги зафіксовані і у США (штати Північна й Південна Кароліна, Флорида). На території України стриги відсутні.

     Шкодочинність стриг проявляється в зниженні врожайності сільськогосподарських культур, зниження  може бути від 40% – 100% та привести до повної втрати врожаю. При цьому, інколи в сільському господарстві, відмовляються від вирощування високоврожайних культур, які чутливі до стриг. Сільськогосподарські угіддя дуже ураженні даним бур’яном виключають із землекористування.

      Найбільшої шкоди ураженій рослині стрига завдає у перший місяць вегетації, коли, живлячись за рахунок живителя, вона утворює численні м’ясисті підземні пагони. Зовнішньою ознакою ураження культурних рослин стригою є їх в’янення, що не припиняється навіть під час опадів. Ураженні рослини припиняють ріст, жовтіють, буріють і рано чи пізно гинуть.

      Рослини роду (Striga spp.) – слабкорозгалуджені трав’янисті від 15 до 60 сантиметрів заввишки і, як правило, позбавлені власної кореневої системи. Розмножуються вони за допомогою насіння яке має мініатюрний розмір та темно-коричневе забарвлення. Насіння розвивається у дві фази: для 1-ї фази необхідна певна вологість і температура, для 2-ї – кореневі виділення рослини-господаря, які абсорбуються насінням стриги. Життєвий цикл стриг займає близько трьох місяців, при цьому третину цього часу рослина проводить під землею, а з виходом на поверхню починає швидко формувати стебла, листя і незабаром зацвітає. Квіти у стриг мають невеликий розмір, яскраве забарвлення і відрізняються багатством колірних відтінків. Вони бувають білі, червоні, лілові, бордові, жовті, бузкові та інших кольорів. Плід – коробочка, у кожній коробочці міститься від 700 до 1350 дрібних насінин.

     Розповсюджуються стриги від материнської рослини, насіння розноситься на далекі відстані вітром, водою, на вовні тварин, пір’ї птахів, одязі людини, на поверхні машин, на колесах автомобілів і сільськогосподарської техніки, з кормами, з урожаєм сільськогосподарських культур тощо.

Насіння стриг може бути завезене на територію України із зерном пшениці, кукурудзи, жита, ячменю, проса, сорго, рису і інших злакових культур із країн її поширення.

      Для запобігання завезення насіння даного бур’яну на територію України, необхідно:

  • забороняти завезення насіння сільськогосподарських культур засмічених насінням стриги у вільні райони з регіонів розповсюдження бур’яну;
  • проводити обов’язковий карантинний огляд та лабораторну експертизу імпортованого насіннєвого й садивного матеріалу.

     Джерело світлин: https://www.cabidigitallibrary.org/doi/full/10.1079/cabicompendium.51849

Прокрутка до верху