Головна » Sorghum halepense ( L .) Pers . – сорго алепське (гумай)

Sorghum halepense ( L .) Pers . – сорго алепське (гумай)

05.10.2021

При проведенні гербологічної експертизи проса фахівцями відділу фітоаналізу Державна установа “Черкаська обласна фітосанітарна лабораторія” в 2021 році було виявлено карантинний організм обмежено поширений в Україні – Sorghum halepense (L.) Pers. – сорго алепське (гумай).

 

Sorghum halepense (L.) Pers. – сорго алепське (гумай) агаторічний коренепаростковий бур’ян, що походить з Африканського континенту, на даний час S. halepense відноситься до списку А2 (регульованих шкідливих організмів) та є обмежено розповсюдженим в Україні.

Шкодочинність

Шкодочинність сорго алепського для сільськогосподарського виробництва зумовлена зниженням урожайності культур і засміченням врожаю (особливо небезпечний гумай, коли засмічує посіви суданки, цибулі при вирощуванні їх на насіння). Головну шкоду сорго алепське завдає своєю могутньою кореневою системою, яка дуже ускладнює якісний обробіток ґрунту. При значній забур’яненості, очистити поля від кореневищ практично неможливо. Сорго алепське, завдяки масивній кореневій системі та добре розвинутій надземній частині, витісняє культурні рослини. Має стійкість до хвороб і шкідників. Рослина отруйна, молоді пагони містять отруйні ціанисті сполуки, які можуть викликати отруєння і навіть падіж худоби.

Морфологія

Гумай – це багаторічна глибококореневищна рослина з родини злаків.

Рослини сорго алепського можуть досягати висоти 1,5-3 м. Стебло пряме, голе, зелене, розгалужене, всередині виповнене, при поперечному розтині округле.

Листки лінійно- ланцетні, завдовжки до 50 см. Суцвіття – це багатоколоскова подовжена волоть, що може сягати 40-50 см.

Плід – зернівка, сплюснута, продовгувата або еліптична, загострена, замкнена в колоскові плівки, трохи менших розмірів, ніж у суданки, завдовжки 4-6 мм, завширшки 2 мм і завтовшки близько 1,3 мм. Із черевного боку зернівки є два, зверху розширених, округлих стержні, на верхівках яких чашоподібне заглиблення.

Одна рослина дає до 10000 насінин, що не втрачають схожості в ґрунті 3-4 роки.

Поширення

Головний спосіб місцевого поширення бур’яну – розростання кореневищ. На далекі відстані та між країнами сорго алепське розповсюджується з насіннєвим матеріалом, продовольчим і фуражним зерном та транспортними засобами. Насіння бур’яну може бути виявлене в насіннєвому матеріалі зернових і зернобобових культур, люцерни, овочевих культур, а також у сіні, соломі.

Фітосанітарні заходи

Для попередження завезення сорго алепського необхідно проводити ретельне інспектування об’єктів регулювання (вантажів, матеріалів, транспортних засобів). Забороняється завезення в Україну насіння сільськогосподарських культур, яке засмічене насінням бур’яну. Умови використання засміченої продовольчої, фуражної й технічної продукції, визначаються в кожному випадку окремо. Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну необхідне систематичне проведення обстежень земельних угідь:

• узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей; територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;

• пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого насіннєвого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км).

При проведенні обстежень варто мати на увазі, що сходи й молоді рослини сорго алепського схожі на сходи сорго суданського. Відрізняються ці рослини за типом кореневої системи: у сорго суданського – вона мичкувата, у гумаю – кореневищна.

У зоні натуралізації (широкого розповсюдження) гумаю необхідно організувати роботу по боротьбі з бур’яном, щоб засміченість земель була знижена до мінімуму. Заходи боротьби повинні включати знищення як насіння, так і кореневищ. Глибока зяблева оранка в результаті якої кореневища вивертаються на поверхню ґрунту й засихають (в теплий період року) або вимерзають (зимою) – один із найефективніших методів знищення бур’яну. За температури 30-35°С впродовж 7 днів кореневища повністю втрачають життєздатність. Одночасно із цим використовується розрізування, лущення та глибоке заорювання кореневищ, а також пригнічення бур’яну посівами висококонкурентних культур: озимої пшениці, озимої вики, люцерни. Досить успішним є застосування гербіцидів.

Прокрутка до верху