- Під час огляду об’єктів регулювання і об’єктів державний фітосанітарний інспектор візуально перевіряє об’єкти регулювання, відбирає проби з яких формуються зразки (включаючи пошкоджені або підозрілі рослини) і направляє їх до фітосанітарної лабораторії для проведення фітосанітарної експертизи.
- Зразки, що направляються в лабораторію для проведення фітосанітарної експертизи, відбираються державним фітосанітарним інспектором згідно вимог ДСТУ 3355-96 “Продукція сільськогосподарська рослинна. Методи відбору проб у процесі карантинного огляду та експертизи”.
- При здійсненні відбору зразків при ввезенні збірних вантажів в одній транспортній одиниці, що не передбачено ДСТУ 3355-96, (свіжі фрукти та овочі, зрізані квіти, живі рослини відкритого і закритого ґрунту, цибулини квіткових) зразки формуються та відправляються на фітосанітарну експертизу з підозрілих екземплярів із споріднених видів (наприклад: перець, помідори, баклажани і кабачки, огірки – 2 зразки, або фікус, шефлера і сукуленти та азалія – 3 зразки , цибулини гіацинтів, цибулини тюльпанів і нарцисів, кореневища ірисів – 3 зразки).
- При формуванні зразків для проведення фітосанітарної експертизи насіннєвого матеріалу в упаковці виробника (що не перевищує 5 кг), що також не передбачено ДСТУ 3355-96, відбираються цілі не пошкоджені упаковки від кожної культури.
- За правильність відбору зразків несе відповідальність державний фітосанітарний інспектор.
- В разі проведення фітосанітарної експертизи зразків об’єктів регулювання, що відібрані не державним фітосанітарним інспектором,експертиза проводиться за заявкою особи, але висновок фітосанітарної експертизи не є підставою для оформлення фітосанітарних документів.
- Зразки об’єктів регулювання, що направляються у фітосанітарну лабораторію для проведення фітосанітарної експертизи, повинні бути упаковані в сейф-пакети (конверт-пакети) та супроводжуватися етикетками й направленнями встановленого зразку, а зразки об’єктів регулювання, що розмірами більші, ніж сейф-пакети (в тому числі живий садивний матеріал), щільно упаковуються в полімерні матеріали довільного розміру, в які вкладаються етикетки, після чого зразок опломбовується та супроводжується направленням на фітосанітарну експертизу.
- Зразки до фітосанітарної лабораторії повинні бути доставлені не пізніше, ніж через 2 доби (48 годин) з моменту відбору особою уповноваженою власником вантажу або державним фітосанітарним інспектором.