Головна » Готуємось до весни – перевіряємо схожість насіння!

Готуємось до весни – перевіряємо схожість насіння!

У сучасному сільськогосподарському виробництві високоякісний посівний матеріал має першочергове значення, оскільки майбутній урожай на 50-60% залежить від якості насіннєвого матеріалу, решта – технологія вирощування, грунтово-кліматичні умови та інше.
Посівні якості насіння – це сукупність показників, що характеризують придатність його до посіву (схожість та енергія проростання, вологість, чистота, маса 1000 насінин). Насіння має бути якісним, тобто: крупним, чистим, сухим з високою схожістю та енергією проростання. Ці основні показники регламентуються державними стандартами. Якщо насіння відповідає вимогам стандарту то воно кондиційне.
Схожість насіння – це показник, який вказує на кількість схожих насінин у % від загальної кількості насінин. Енергія проростання насіння характеризує дружність появи нормальних проростків за термін встановлений для кожної культури. Чим вищі показники енергії проростання, тим вища ймовірність одночасної появи сходів. Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин, можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.
Якщо Ви плануєте висівати залишки насіння попередніх сезонів, пам´ятайте, що з роками насіння втрачає свою схожість. Купуючи минулорічний посівний матеріал у виробника насіння, він має надати вам документ, в якому вказано, що насіння пройшло перевірку на посівні якості, які відповідають стандарту.
Саме тому, готуючись до посівної, необхідно перевіряти не тільки асортимент та кількість насіння у сховищі, але і його якість.
Звертаємо увагу на те, що визначити лабораторну схожість насіння краще в спеціалізованих установах, оскільки визначення схожості в домашніх умовах не завжди дає реальний результат, що може призвести до незворотніх негативних наслідків в подальшому. Наприклад, маючи недостовірний показник схожості, можна невірно розрахувати норму висіву і, як результат, будемо мати відмінну від рекомендованої густоту стояння рослин, що в кінцевому результаті призведе до отримання нижчої врожайності.
Перевірити посівні якості насіння можна в ДУ “Черкаська обласна фітосанітарна лабораторія”, відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу та якості зерна, яка пройшла відповідну акредитацію відповідно до вимог ДСТУ ISO/IES 17025:2019, атестат про акредитацію від 20 вересня 2023 року № 201189.
За детальною інформацією звертайтеся за адресою:
м.Черкаси, вул. Смілянська, 120/1
(067) 304-73-47 Ковтун Володимир Михайлович – провідний фахівець відділу реєстрації зразків (ВРЗ)
Прокрутити вгору