З давніх часів люди, що населяли нашу планету, плекали та цінували таку рослину як льон. Основним її використанням є застосування культури, як сировини текстильної промисловості. З неї виготовляють льняні волокна, котрі в подальшому використовуються для створення предметів інтер’єру, одягу, канатів, шнурів, відходи лляного виробництва застосовують як тепло- та звукоізоляційні матеріали в будівництві. Ця рослина – ліки, їжа та косметика. Безумовно в жодному разі не слід забувати, що льон це олійна культура.
Вирощування льону безперечно має свої особливості, тому що ця сільськогосподарська культура, як і інші рослини може потерпати від впливу шкідників та хвороб. Наприклад безжальною хворобою, що вражає льон є – пасмо льону.
Дану хворобу викликає гриб Mycosphaerella linicola Naumov. Збудник уражує всі види роду Linum, особливо льон звичайний (довгунець) (L. usitatissimum). Найчутливішими до хвороби є олійні сорти.
Хворобу зареєстровано у більшості країн, де масштабнo вирощують льон. Регіон ЄОЗР, Бельгія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина і в Україні.
Пасмо уражує льон у всі фази його розвитку: від сходів – до дозрівання коробочок. Перші ознаки хвороби проявляються у вигляді плям на сім’ядольних листочках у фазі “ялинки”. Пляма досить швидко охоплює всю сім’ядолю, що стає коричневою, підсихає, вкривається великою кількістю чорних крапок — пікнід (плодоношення гриба) і опадає. Після опадання сім’ядольних листочків на рослинах протягом деякого часу зовнішні ознаки хвороби відсутні.
Згодом плями з’являються на справжніх листочках у різних місцях листкової пластинки, частіше скраю або посередині. Колір плям спочатку коричневий, пізніше центральна частина їх світліє і на ній з’являються чорні пікніди.
Згодом хвороба поступово поширюється на стебло. Плями охоплюють стебло кільцем. Воно набуває строкатого вигляду внаслідок чергування уражених коричневих і здорових зелених ділянок. До цвітіння льону чи утворення коробочок така строкатість є найхарактернішою ознакою прояву хвороби. Хвороба поширюється на бутони, коробочки, насіння.
Основним джерелом первинного ураження хворобою є заражене насіння льону, яке на собі несе велику кількість спор гриба. Іншими джерелами є заражений ґрунт після збирання врожаю з рослин які були уражені. Під час вегетації льону хвороба може поширюватись вітром, краплями дощу та комахами.
Сприятливою для розвитку хвороби є температура понад 20°С. Опади та висока відносна вологість сприяють швидкому утворенню плям і подальшому поширенню хвороби.
Збудник пасма може зберігатися на рослинних рештках льону чи у ґрунті протягом 4 років.
Шкодочинність пасма льону – Mycosphaerella linicola Naumov дуже значна. На льоні-довгунці хвороба при сильному ураженні спричиняє засихання і здерев’яніння стебел, внаслідок чого волокно стає ламким, коробочки можуть не розвиватися. Пасмо знижує урожай насіння, зменшує кількість волокна та погіршує його якість. Волокно стає коротким і легко розривається при обробці (тріпанні).
Втрати врожаю можуть становити 30-50%, інколи навіть 70%. На дуже уразливих сортах льону пасмо знижує вміст олії на 9%. У коробочках, що таки розвинулись, утворюється щупле і неповноцінне насіння.
Для отримання якісної сировини льону слід використовувати сертифікований та перевірений на наявність шкідників та хвороб насіннєвий матеріал, який вирощений на території не зараженій збудником пасма льону – Mycosphaerella linicola Naumov.
Фахівці ДУ «Черкаська обласна фітосанітарна лабораторія» успішно проводять дослідження насіння льону на виявлення карантинних шкідників та хвороб з подальшим оформлення фітосанітарного висновку.