Головна » Злісний карантинний бур’ян – Паслін колючий – Solanum rostratum Dunal

Злісний карантинний бур’ян – Паслін колючий – Solanum rostratum Dunal

Паслін колючий – Solanum rostratum Dunal

 

19.02.2024

🌱 Паслін колючий є злісним і небезпечним карантинним бур’яном, що засмічує межі, городи, баштани, виноградники, люцерну, а також зріджені посіви, як озимих, так і ярих культур.

Батьківщиною пасльону колючого є Північна Америка, звідки його було завезено в Європу, а в 1928 році знайдено на території Україні. Також, як бур’ян він відомий в Європі, Азії, Африці та Австралії.

Як показує його назва, паслін колючий належить до родини пасльонових, його стебло може сягати від 40 до 150 см заввишки, густо вкрите колючками, які можуть легко відламуватись.

🌱 Листя трохи нагадує усаджене колючками листя картоплі. Квіти – великі та мають жовтий колір. Плід – куляста напівсуха ягода вкрита колючками, вміщує в собі 70-80 насінин.

При посушливих умовах на рослині пасльону колючого утворюється в середньому близько 5 тис. насінин, а в умовах достатньої вологості кількість насінин на рослині може зростати вдвоє, або і втроє.

Насіння цього бур’яну при перебуванні в ґрунті може довго зберігати здатність проростати. Навіть після десятирічного перебування в ґрунті його насіння проростає.

Шкодочинність S. rostratum для сільськогосподарського виробництва складається зі зниження врожайності сільськогосподарських культур, засмічення врожаю, погіршення якості кормів і зниження продуктивності пасовищ, резервації шкідників і хвороб пасльонових культур.

У посівах просапних культур паслін колючий досить шкідливий. Навіть за незначного засмічення посівів кукурудзи врожайність зерна знижується. Глибока (до 3 м) і розгалужена коренева система дозволяє бур’яну успішно конкурувати за елементи живлення та вологу з культурними рослинами. Рослини пасльону колючого не поїдаються тваринами, через що продуктивність пасовищ знижується.
Шкода, якої завдає паслін, крім загальної шкоди, як бур’яну, полягає ще в тому, що він, являючи собою рослину з грубим дерев’янистим стеблом, утворює серйозні утруднення при машинному збиранні врожаю. Крім того, маючи колючки, які легко відламуються, він може викликати поранення людей і тварин. Засмічуючи ярі хліби, паслін колючий робить яру солому непридатною не тільки для годівлі, але й для підстилки. Листки пасльону містять речовини отруйні для тварин. Крім того, пасльоном може живитись колорадський жук – злісний шкідник картоплі, який вперше виявлений саме на цій рослині.
Заходи боротьби з пасльоном полягають в :
✅ недопущенні занесення насіння бур’яну з насіннєвим матеріалом, гноєм;
✅ застосуванні гербіцидів;
✅ його виполюванні та прибиранні з присадибних ділянок.
Паслін є легкопомітним починаючи з середини червня, а вже з середини липня він навіть здалеку добре вирізняється завдяки яскравим жовтим квіткам. Через те що розкривання плодів відбувається взимку або пізно восени, боротьбу з ним треба продовжувати до повного вилучення його рослин разом з насінням.
Прибирання пасльону під час розкривання плодів краще провадити в вологу погоду, коли можливість розсівання найменша.
Роботу з пасльоном колючим слід виконувати обережно, щоб уникнути поранень.
Фахівці лабораторії мають великий досвід по виявленню та ідентифікації карантинного організму пасльону колючого – Solanum rostratum Dunal.
Прокрутка до верху